Uncategorized @tr

Alışveriş Merkezleri (Avm) Güvenliği

Alışveriş merkezleri, tüketim ihtiyaçlarımızı karşılamanın vazgeçilmez yerleri haline gelmişlerdir. Çeşitli nedenlerden dolayı (Havanın yağışlı olması, ev halkının tüketim ihtiyaçlarının birikmiş ve karşılanma zorunluluğunun doğmuş olması, iyi bir yemek yemek fikri, güzel bir film izlemek isteği, bir kitap satın almak, belki kafede oturup zaman geçirmek düşüncesi vd.) özellikle sonbahar ve kış aylarındaki haftasonu günlerinde bir alışveriş merkezine gitmek artık son derece cazip ve popülerdir. Sayılan nedenlerden dolayı hafta sonu günlerinde müşteri yaya ve araç girişinin yoğun yaşandığı dolayısıyla insanların yoğunluklu olarak tercih ettikleri alışveriş merkezlerinde güvenlik hizmetleri de önemini arttırarak devam ettirmektedir.

 

Güvenlik Kadrolarının AVM’lerdeki Rolü

Güvenlik kadroları görev yaptığı yerlerde çoğu zaman güvenlik hizmeti vermekten öteye geçebilmektedir. AVM’lerde böylesi yerlerdendir. AVM’lerdeki güvenlik yapılanmalarının aslında; düzenleyici, organize edici, uyarıcı, harekete geçirici, sürekliliği sağlayıcı, yönlendirici vb. birçok örtülü misyonu kendiliğinden yüklendiği de görülebilmektedir. Bu alandaki varolan boşluğu güvenlik ekibi doldurmaktadır.

AVM güvenliğinin müşterinin müşterisi ve müşteri memnuniyeti odaklılığına dayanmış olması, etkili iletişimin ağırlıklı olarak gerekmesi, görev tanımlarının fazlalığı gibi faktörler onu biraz olsun diğer güvenlik konseptlerinden ayırmaktadır.

AVM güvenlik kadrolarının başarılı olabilmeleri; koordinasyon, dikkat, süreklilik, iyi ara yöneticilerle sevk-idare, modernize teçhizatın kullanılması, iyi projelendirilmiş kamera yerleşimleri ve iyi izlemeler yapan kamera operatörleri ile güncel hizmet içi eğitim çalışmalarına bağlıdır.

Bir cevap yazın